Hronika
Tužilac Gordana Mijatović protiv vraćanja telefona Morači

Okružno javno tužilaštvo Banjaluka odbilo je da da saglasnost za vraćanje mobilnog telefon novinaru “EuroBlica” i “Srpskainfo” Nikoli Morači.
Telefon, koji je oduzet prije sedam dana, deponovan je u Osnovnom sudu Banjaluka, od koga je advokat tražio da bude vraćen vlasniku. Sud je potom tražio izjašnjenje Tužilaštva, ali je odgovor bio negativan.
“U vezi vašeg akta kojim ste nam dostavili zahtjev Morača Nikole kojim isti traži povrat mobilnog telefona, obavještavamo vas da nismo saglasni sa vraćanjem istog s obzirom da je potrebno obaviti pretres predmetnog telefona, u kom smislu će tužilaštvo Osnovnom sudu Banjaluka podnijeti zahtjev za izdavanje naredbe za pretres telefona po dostavljanju izvještaja o počinjenom krivičnom djelu PU Banjaluka zbog krivičnog djela povreda tajnosti postupka iz člana 33. KZ RS od strane NN lica i drugih”, navodi tužilac Gordana Mijatović. (Srpskainfo)
Hronika
PREBIO SUPRUGU! Udarao je rukama u glavu, šutirao u tijelo

N.M. (39) uhapšen je zbog teškog nasilja koje je počinio nad suprugom I. M. (40) koju je, kako Telegraf saznaje, više puta udario rukama u glavu i nogama u tijelo.
Policijski službenici PS Voždovac u saradnji sa Drugim OJT u Beogradu, uhapsili su N.M. i odredili zadržavanje do 48 sati.
Napisana mu je prijava za nasilje u porodici.
Region
Prve prijave DJEČIJEG PLAČA stare TRI GODINE!!!

Prve prijave beogradskom Centru za socijalni rad da se iz zgrade na Zvezdari gdje je pronađena djevojčica od osam godina, u kadi, stigle su prije tri godine!
Otac se postupajući po prijavi policije nešto kasnije odazvao na razgovor sa radnicima Centra za socijalni rad koji su procenili da dijete nema nikakve tragove zanemarivanja. Nakon toga, kako se navodi, više nije bilo prijava Centru za socijalni rad u ovom slučaju.
Po nalogu dežurnog tužioca ranije danas raspisana je potraga za Urošem Pašajlićem osumnjičenim da je bio nasilan prema partnerki i držao svoju ćerku (8), za koju je pregledom utvrđeno da je neuhranjena i zapuštena. Uroš Pašajlić. se sumnjiči za krivično djelo nasilje u porodici i protivpravno lišenje slobode na štetu nevjenčane supruge, kao i krivično djelo zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica i kršenje porodičnih obaveza u odnosu na dijete, saopštilo je tužilaštvo.
U odgovoru Centra za socijalni rad u slučaju maloljetne djevojčice postupali su odeljenje Palilula, a zatim i odeljenje Zvezdara od njenog rođenja, kada je porodilište gdje je rođena alarmiralo da roditelji nisu podobni da se staraju o djetetu.
Centar za socijalni rad Beograd, odeljenje Palilula je u skladu sa svojim nadležnostima dijete smestilo u ustanovu socijalne zaštite, posle čega je pokrenulo postupak lišenja roditeljskih prava za oba roditelja.
Djevojčica je trenutno u bolnici, a za ocem se traga.
Hronika
Beograd – oštetili državu, od novca dobijenog prevarom kupovali automobile

Uhapšeno je 25 osoba zbog sumnje da su lažnim fakturama i malverzacijama u vezi sa plaćanjem poreza oštetile budžet Srbije za više od 246 miliona dinara (oko četiri miliona KM), dok se za još tri osobe traga.
Uhapšeno je 25 ljudi, dok se za tri osobe traga, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično djelo poreska prevara u vezi sa PDV-om, u ukupnom iznosu većem od 246 miliona dinara, kao i krivična djela pranje novca, udruživanje radi vršenja krivičnih djela i neosnovano dobijanje i korišćenje kredita i drugih pogodnosti.
Uhapšeni su: S.P. (1959), A.K. (1972), G.P. (1980), M.Č. (1985), Z.S. (1968), S.P. (1989), V.P. (1971), R.Š. (1973), S.S. (1975), R.G. (1973), Ž.Lj. (1968), B.C. (1962), D.P. (1975), D.P. (1994), I.P. (1981), D.M. (1961), M.P. (1969), P.P. (1976), M.R. (1959), Lj.R. (1980), S.P. (1972), S.Č. (1993), N.M. (1994), G.B. (1959) i T.F. (1988), dok se za tri osobe intenzivno traga, saopštio je MUP.
“Dva osumnjičena lica su, u periodu od 1.1.2021. godine do 15.8.2022. godine, organizovali grupu za vršenje poreske prevare sa još 26 lica, među kojima su lica koja su se vodila kao formalni vlasnici privrednih društava osnovanih sa prevarnim namjerama, kao i knjigovođe”, navodi se u saopštenju Poreske uprave.
Poreska prevara se zasnivala na lažnom međusobnom fakturisanju između većeg broja privrednih subjekta, pri čemu, u dužem vremenskom periodu, nijedno privredno društvo nije imalo obavezu plaćanja PDV-a, već je u svakom poreskom periodu nekoliko privrednih subjekata tražilo neosnovan povraćaj PDV-a, objašnjava se u saopštenju Poreske uprave.
“Postupajući na taj način, devet privrednih društava, koja su bila pod neposrednom kontrolom dva osumnjičena lica koja su organizovala grupu, podnijela su nadležnom poreskom organu PDV prijave neistinitog sadržaja, u kojima su neosnovano iskazala zahtjev za povraćaj PDV-a i poreski kredit, čime je budžet Republike Srbije oštećen za iznos od 246.002.930,00 dinara”, zaključuje se u saopštenju.
MUP dodaje da se S.P. i A.K. sumnjiče da su u ime privrednog društva “Panatic sistem“ doo na osnovu lažno sačinjene dokumentacije konkurisali u Fondu za razvoj Republike Srbije radi nabavke opreme za proizvodnju i ugradnju betona, koji im je odobren, a koji su zatim, kako se sumnja, iskoristili u druge svrhe od onih za koji im je odobren, i tako oštetili budžet Republike Srbije za iznos od 58.521.980 dinara.
“Kupovali nekretnine, skupocjene automobile…”
Kako navodi Više javno tužilaštvo u Beogradu, akcija hapšenja usijledila je nakon višemjesečnog predistražnog postupka u saradnji tužilaštva, Poreske policije Ministarstva finansija i Odjeljenja za borbu protiv korupcije Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.
Ističu da je krivičnom prijavom obuhvaćeno 28 osoba.
“Sumnja se da su pripadnici dvije grupe međusobno sarađivali, tako što su stvarali privid da između njihovih firmi postoji legalno poslovanje, kako bi došli do lažnih faktura na bazi kojih bi mogli da traže povraćaj poreza na dodatu vrijednost (PDV)”, navodi Više javno tužilaštvo.
Svi su, kako se sumnja, učestovali u izvršenju 19 poreskih krivičnih djela, a povratom PDV-a su ostvarili imovinsku korist od oko 246 miliona dinara u periodu od 1. januara 2021. do avgusta 2022.
Stečena sredstva su, dodaje se, dalje plasirali u kupovinu nekretnina, skupocjenih automobila i druge robe, pritom sebi isplaćujući i navodnu zaradu.
“Na taj način su, kako se sumnja, ‘oprali’ novac pribavljen kriminalnim djelatnostima u iznosu od oko 120 miliona dinara”, naglašava se u saopštenju.
Osumnjičenima je određeno zadržavanje do 48 sati u kom roku će privedeni i saslušani u Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
-
Zanimljivosti3 dana ago
DNEVNI HOROSKOP: Blizancima je potreban odmor, Jarčevi zadovoljni emotivnom situacijom
-
Politika1 dan ago
TRIVIĆEVA NAPUSTILA PDP! Borenović reagovao NE ŽELIM DA PRIČAM
-
Politika2 dana ago
HAOS U SDS-S! Miličević načelniku Broda “SNOSIĆEŠ ODGOVORNOST zbog sastanka sa Milanovićem” (FOTO)
-
Politika11 sati ago
KO ĆE KOME AKO NEĆE SVOJ SVOME Klokić u ženinom restoranu trošio budžetske pare
-
Hronika2 dana ago
STARI ZNANAC POLICIJE! Osumnjičeni za napad na povratnike ubio komšiju tokom pljačke
-
Banjaluka3 dana ago
WIZZ AIR UKIDA LET iz Banjaluke za švedski grad MALMO
-
Politika1 dan ago
NOVA POLITIČKA PARTIJA Trivićeva potvrdila formiranje “Narodnog fronta”
-
Region16 sati ago
RUSKI ŠPIJUNI U SLOVENIJI Izgledali kao običan par, NI NJIHOVA DJECA NISU ZNALA ko su im roditelji