Connect with us

Zdravlje

U Srpskoj propalo 872.785 doza vakcina

U Republici Srpskoj 872.785 vakcina protiv korona virusa propalo je zbog isteka roka, i to najviše proizvođača “AstraZeneca”, koje su u Srpsku stigle iz donacija.

Potvrdili su ovo za “Nezavisne novine” iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, te dodaju da u ovom trenutku raspolažu sa 181.177 doza vakcina protiv ovog virusa.

“Za 872.785 vakcina je istekao rok trajanja, a radi se o vakcinama proizvođača ‘AstraZeneka’, ‘Sputnjik V’, ‘Pfizer/Biontech’, ‘Sinovac’ i ‘Moderna'”, kazali su iz Instituta.

Pojašnjavaju da se vakcine kojima istekne rok trajanja uništavaju u skladu sa Pravilnikom o uništavanju medicinskog i farmaceutskog otpada.

S druge strane, posmatrajući dostavljene podatke iz Instituta, više je propalih doza nego što je vakcinisanih građana.

“Od početka vakcinacije do danas sa sve četiri doze vakcinisano je 751.570 građana. Među vakcinisanima najveći je broj građana starije životne dobi, od 65 do 79 godina, zatim od 50 do 64 godine te od 30 do 49 godina”, rekli su iz Instituta.

Dodaju da je od ukupnog broja vakcinisanih 5.956 djece uzrasta od 12 do 19 godina.

Iz banjalučkog Doma zdravlja navode da se nakon početne velike zainteresovanosti, te trenutne povoljne epidemiološke situacije, broj građana zainteresovanih za vakcinaciju značajno smanjio.

“U prethodnom periodu broj lica oboljelih od kovida-19 je značajno manji te je i zainteresovanost za vakcinaciju pratila isti trend. Tako se i građani sve manje raspituju za određene doze vakcina, kao i za njihove proizvođače”, kazali su za “Nezavisne novine” iz Doma zdravlja Banjaluka.

S druge strane, u Higijensko-epidemiološkoj službi ove ustanove raspolažu dovoljnim brojem doza vakcina, srazmjerno sa njihovom potražnjom, pa u slučaju da dođe do povećanog broja oboljelih lica od korona virusa i veće zainteresovanosti za vakcinaciju, kako kažu, u mogućnosti su da veći broj doza preuzmu s Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.

“Trenutno raspolažemo vakcinama proizvođača ‘Sinopharm’ i ‘Pfizer'”, dodaju iz banjalučkog Doma zdravlja.

Da je i u Trebinju slaba zainteresovanost za vakcinaciju potvrđuje nam Jelena Durić, spec. epidemiologije iz Doma zdravlja Trebinje, koja kaže da se prvom dozom vakcine uglavnom vakcinišu mlađe odrasle osobe i to zbog prijave za posao u inostranstvu.

“Malo interesovanje za četvrtu dozu vakcine bilo je i prije, kao i nakon pojave bivalentne vakcine protiv virusa korona. Do sada je četvrtu dozu primilo oko 90, a pet doza, uključujući jednu bivalentnu, desetak osoba u Trebinju”, rekla je Durićeva za “Nezavisne novine”.

Dodaju da ova ustanova trebuje vakcine protiv virusa korona od Instituta za javno zdravstvo RS periodično, u zavisnosti od roka upotrebe dostupnih vakcina.

“Do sada smo u svakom trenutku posjedovali dovoljne količine vakcina za svaku dozu za koju bi se pojavilo interesovanje. Trenutno raspolažemo sa 108 doza ‘Sinopharmove’ vakcine i šest doza bivalentne ‘Pfizer’ vakcine”, rekla je Durićeva.

Iz prijedorskog Doma zdravlja za “Nezavisne novine” ističu da ne postoji zainteresovanost građana Prijedora za vakcinaciju protiv virusa korona.

“Građani se ne raspituju za prvu dozu, a zainteresovanost za četvrtu dozu je slaba.

Dom zdravlja Prijedor raspolaže dovoljnom količinom doza vakcina protiv virusa korona”, navode iz ove zdravstvene ustanove.

Zdravlje

KOMPANIJA „Džonson i Džonson“ optužena da je prodavala KANCEROGENI PUDER ZA BEBE

Podružnica američke farmaceutske kompanije „Džonson i Džonson“(J&J) danas je po drugi put podnijela zahtjev za bankrot i pokretanje stečaja, nastojeći da se postigne sudska nagodbu u vrijednosti od 8,9 milijardi dolara u procesu u kojem je kompanija optužena da talk za bebe koji proizvodi i plasira na tržište prouzrokuju rak.

Prvi zahtjev za stečaj podružnice „J&J LTL Managment“ je odbijen nakon odluke apelacionog suda u kojoj je navedeno da ni „J&J ni LTL nisu u finansijskim problemima kojima bi stekli pravo da proglase bankrot”, prenosi Rojters.

Novi zahtjev za bankrot i ulazak u stečajni postupak uključuje prijedlog da se povjeriocima isplati 8,9 milijardi dolara u periodu od 25 godina kako bi se riješile sve tužbe vezane za kancerogeni talk za bebe.

Ovaj prijedlog je podržalo oko 60.000 povjerilaca koji su tužili kompaniju, navodi se u saopštenju J&J.

Nastavi čitati

Zdravlje

SVAKI PRST POVEZAN JE SA JEDNIM ORGANOM: Dovoljna je minuta masaže da se riješite bola

Masaža je jedan od najboljih načina da se opustite i relaksirate, a neke tipove masaža ili pritiskanja određenih tačaka na dlanu možete sami da izvedete kod kuće.

Redovna masaža prstiju djeluje stimulativno kako na pojedine organe, tako i na cijelo tijelo, a treba vam samo jedan minut dnevno. .

Prema kineskoj medicini, na vrhovima svakog od pet prstiju na rukama nalaze se tačke koje poboljšavaju funkcionisanje i stanje unutrašnjih organa. Prednost je što takva masaža ne zahtijeva nikakve posebne vještine ili uslove. Opusite se, udobno se smjestite i masirajte prste, ali važno je da znate da je svaki prst, odnosno tačke na njihovim vrhovima povezane su sa određenim organom.

Palac
Tačke na palcu su odgovorne za srce i pluća. Kada ste uznemireni, možete smanjiti rizik od ubrzanog lupanja srca samomasažom palca.

Kažiprst
Odgovoran za rad digestivnog trakta, smanjenje bola u stomaku i manji rizik od probavnih teškoća.

Srednji prst
Za mučninu, vrtoglavicu ili nesanicu

Domali prst
Ovaj prst kontroliše naše raspoloženje,smanjuje melanholiju.

Mali prst
Pozitivno utiče na stanje bubrega i protiv glavobolje.

Nastavi čitati

Zdravlje

BANANA DIJETA POSTALA HIT U SVIJETU! Za sedam dana skida i do pet kilograma

Jutarnja banana dijeta je pravi hit u svijetu, a uz pomoć nje možete izgubiti nevjerovatnih pet kilograma za sedam dana.

Banana je voće koje ne sadrži masnoće i holesterol. Obogaćene su skrobom koji ima nizak glikemijski indeks a samim tim se duže vari i pruža duže vrijeme osjećaj sitosti. Banane su bogate kalijumom, manganom i vitaminima B6 i C. Jedna banana zavisno od veličine ima između 103 i 110 kalorija.

Započnite svoj dan tako što ćete ujutru pojesti bananu i popiti šolju tople vode. Ovo će uticati na ubrzanje vašeg metabolizma, jer banane stimulišu varenje. Banane moraju biti svježe, a ne pečene ili zamrznute. Od ostalih namirnica ne bi trebalo da konzumirate slatkiše, mliječne proizvode i alkohol. Preporučuje se i izbjegavanje večere nakon osam sati uveče.

Dijeta sa bananama
Plan obroka bi trebalo da izgleda ovako:

1. Doručak: jedna ili 2 banane i jedna čaša tople vode

2. Ručak: piletina, ćuretina ili riba i svježa salata, slatkiše nemojte jesti odmah nakon obroka ali možete malo da se zasladite do 15 časova.

3. Večera do 20 časova: obrok po izboru (bez šećera) i svježa salata

Nastavi čitati

Aktuleno