Društvo
ZAŠTO SE SVAKO TREBA ZABRINUTI? Zbog “pogrešne” riječi izgovorene u kafani možete platiti kaznu U VRIJEDNOSTI kuće!

Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona RS, protiv koga se pobunila medijska zajednica neće ućutkati samo medije, već i građane. I oni mogu platiti kaznu koja iznosi i do 120.000 maraka, ako nešto napišu na društvenim mrežama, Vajber grupi ili kažu u kafani, na dječijem rođendanu, poslu…
“Ono što je najopasnije je da više nećete imati slobodu govora u punom smislu te riječi. Stvara se zakonski temelj da možete biti procesuirani zbog svađe sa komšijom ili nekim od stranačkih oponenata ili nekim ko se ne slaže sa vašom političkom ideologijom. Možete na rođendanu govoriti o nekome i to može da čuje njegova porodica. Prema članu zakona koji je predložen, ukoliko porodica smatra da je oštećena, vi ne morate dokazivati istinitost ili neistinitost takvog navoda, vi ćete platiti rigoroznu kaznu, koja će ići u vrijednosti vašeg stana ili vaše kuće. Koliko su građani spremni da za izgovorenu riječ plate tako visoku cijenu?”, pitao je danas ispred Narodne skupštine Republike Srpske Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka, gdje će poslanici danas glasati o Nacrtu izmjena i dopuna Krivičnog zakonika RS.
Kazne kaže Vukelić ne id u samo do 120.000 KM, jer plaćaju se i sudski troškovi, a u građanskoj parnici protiv oštećenog, kada on tuži, kaznu je od 5.000 do 10.000 KM.
“Znači to su kazne koje mogu ići i do 150.000 KM”, ističe Vukelić.
ZAŠTO SE SVAKO TREBA ZABRINUTI?
Podsjetimo Nacrt zakona tretira klevetu i uvredu kao krivična djela i najavljuje visoke novčane kazne za prekršioce
Izdvojili smo samo par ilustracija iz Nacrta:
UVREDA – Ko uvrijedi drugoga, kazniće se novčanom kaznom od 5.000 KM do 20.000 KM. Ako je djelo učinjeno putem štampe, radija, televizije ili drugih sredstava javnog informisanja ili na javnom skupu ili na drugi način, zbog čega je uvreda postala pristupačna većem broju lica, kazniće se novčanom kaznom od 10.000 KM do 50.000 KM – stoji u Nacrtu Zakona.
Međutim, ovdje se navodi i ako je počinitelj bio izazvan nedostojnim ponašanjem uvrijeđenog ili je oštećeni pred sudom prihvatio njegovo izvinjenje zbog učinjenog djela, sud ga može osloboditi kazne. Ali, ako je uvrijeđeni uvredu uzvratio, sud može oba ili samo jednog učinioca osloboditi od kazne.
KLEVETA – Ko o drugom iznosi ili pronosi nešto neistinito što može škoditi njegovoj časti ili ugledu, znajući da je to što iznosi ili pronosi neistina, kazniće se novčanom kaznom od 8.000 KM do 30.000 KM. Ako je djelo učinjeno putem štampe, radija, televizije ili putem društvenih mreža, na javnom skupu ili na drugi način, zbog čega je ono postalo dostupno većem broju lica, kazniće se novčanom kaznom od 15.000 KM do 80.000 KM.
IZNOŠENJE LIČNIH I PORODIČNIH PRILIKA– U Članu 208. Zakona “Iznošenje ličnih i porodičnih prilika” se navodi da će se onaj ko iznosi ili pronosi štogod iz ličnog ili porodičnog života nekog lica što može škoditi njegovoj časti ili ugledu, kazniti novčanom kaznom od 10.000 KM do 40.000 KM.
Ako je to urađeno putem medija, društvenih mreža ili na javnom mjestu kazna je od 20.000KM do 100.000KM.
Navedimo na karaju da još uvijek, imenom i prezimenom, nisu poznati autori ili autor Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona RS.
Društvo
Grupa rudara nastavila štrajk glađu zbog neisplaćenih plata

Grupa rudara Rudnika mrkog uglja Zenica nastavila je i danas štrajk glađu jer im nisu isplaćeni plata i topli obrok za prošli mjesec.
U štrajk glađu juče je stupilo 15 članova sindikalnog odbora nezadovoljni što im se zbog kašnjenja primanja, koja bi trebalo da budu isplaćena do 15. u mjesecu, niko iz uprave rudnika nije obratio.
Zenički rudari su u petak, 24. marta, stali sa proizvodnjom i okupili se u Domu rudara gdje su odlučili boraviti u nadi da će im se obratiti neko iz uprave rudnika ili Gradske uprave, prenose federalni mediji.
Gradska uprava Zenice prošle je sedmice blokirala račun rudnika zbog duga za naknade prema gradu za gradsko zemljište, a rudnik Zenica Poreskoj upravi Federacije BiH, prema podacima iz decembra, duguje gotovo 154 miliona KM.
Rudari su pozvali zeničkog gradonačelnika Fuada Kasumovića da deblokira račun preduzeća, kako bi oko 900 radnika moglo dobiti zarađenu februarsku platu i jednu naknadu za topli obrok.
Društvo
LOV U MUTNOM Domaći naftaši ignorišu pad cijene barela

Cijene goriva na benzinskim pumpama u BiH ostale su gotovo na istom nivou kao ranije, ili su neznatno korigovane na niže i pored značajnog pada vrijednosti sirove nafte na svjetskim berzama u posljednjih dvadesetak dana.
Najviša cijena sirove nafte tokom ovog mjeseca zabilježena je 6. marta kada je jedan barel (159 litara), koštao oko 86,2 dolara. U tom periodu, prema zvaničnim podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, gorivo na domaćim benzinskim pumpama koštalo je od 2,56 do 2,66 maraka za jedan litar benzina 95 i od 2,66 do 2,71 za jedan litar eurodizela.
Desetak dana kasnije, vrijednost sirove nafte, a zbog previranja i turbulencija na finansijskom tržištu i kraha pojedinih banaka, pala je na 72 dolara, da bi tokom jučerašnjeg dana ona iznosila oko 76 dolara za jedan barel.
Iako je u ovom periodu došlo do pada vrijednosti jednog barela za oko 15 odsto, građani BiH su i dalje prinuđeni plaćati gotovo iste ili neznatno niže cijene za jedan litar goriva, u odnosu na period kada je barel koštao deset dolara više.
Prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, za litar benzina 95 danas se mora izdvojiti između 2,56 i 2,60 KM, a za dizel 2,66 do 2,70 maraka. Ukoliko to uporedimo sa cijenama od 6. marta može se vidjeti da je cijena jednog litra goriva pala tek neznatno, u zavisnosti od pumpe do pumpe. Do značajnijeg smanjenja nije došlo iako matematika ukazuje da je trebalo.
Primjera radi, cijena barela je trenutno na nivou od prije izbijanja rata u Ukrajini, a tada su cijene goriva na benzinskim pumpama bile između 2,30 i 2,40 KM po jednom litru.
O ovom fenomenu, nazvanom “raketa i perje”, “Glas Srpske” je već pisao u nekoliko navrata. Naime, kada cijene nafte na svjetskim berzama rastu, trgovci istog dana podižu cijene, dok u slučaju pada vrijednosti to ide daleko sporije, kao kad perje pada. Kako su tada navodili naši sagovornici tako će i ubuduće biti, sve dok ne padne domaća potražnja i kupovna moć ili dok građani ne počnu da bojkotuju one pumpe koje i dalje drže visoke cijene i zaračunavaju veće marže od predviđenih.
Predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske Jovica Vučković, smatra da je ipak došlo do osjetnog pada cijena te da je gorivo u Srpskoj jeftinije za oko deset feninga u odnosu na prethodni period, ne navodeći i koji.
Prema njegovoj procjeni, sadašnja cijena goriva trebala bi da ostane na ovom nivou do kraja ovog mjeseca, dodajući kako litar dizela na pumpama u Republici Srpskoj sada košta od 2,54 do 2,69 maraka, dok se benzin po litru kreće od 2,39 do 2,59 maraka.
Sagovornici “Glas Srpske”, međutim, ukazuju kako bi cijene goriva trebalo da budu još niže, ali i ukazuju da odgovornost ne treba samo tražiti među domaćim distributerima, koji sigurno u pojedinim slučajevima love u mutnom, već i među rafinerijama koje su znatno podigle svoje rafinerijske marže i ostvaruju ekstraprofite.
Inače, cijene sirove nafte na svjetskim berzama su u padu uprkos rastu potražnje u Kini, nakon otvaranja i ukidanja “kovid” ograničenja. Bankarski stres, strahovi od recesije i egzodus velikih investitora uticao je da vrijednost barela u posljednjih par sedmica značajno padne, vrativši se praktično na nivo prije izbijanja rata u Ukrajini.
Investitori se okreću zlatu
Bankarski strahovi doveli su do velike rasprodaje fjučersa sirove nafte tokom ovog mjeseca na svjetskim berzama, što se poklapa i s prelaskom investitora na plemenite metale. Zlato postaje sve traženija roba. Cijena zlata je trenutno blizu istorijskog maksimuma, sa cijenom preko 1.980 dolara po jednoj unci. Stručnjaci ukazuju kako i ovi trendovi ukazuju da među velikim igračima postoji sve veći strah od velike recesije, ekonomske krize i političke nestabilnosti.
Društvo
Učenici iz Bihaća pobjednici “naučne olimpijade”: Osmislili besplatno centralno grijanje

Učenici srednjoškolske ustanove “Richmond park college” iz Bihaća Daris Filović i Hadžera Đug, na nedavno održanoj bh naučnoj olimpijadi pod nazivom “Bosepo” u Sarajevu, osvojili su prvu nagradu za svoj inovativni projekat iz oblasti inženjeringa.
Na ovom zanimljivom takmičenju, koje se odvija već dugi niz godina te okuplja učenike velikog broja osnovnih i srednjih škola iz Bosne i Hercegovine, ove godine konkurisalo je više od 120 projekata u četiri kategorije.
Filović i Đugova prezentovali su vlastiti projekat koji omogućava potpuno besplatno centralno grijanje za domaćinstva.
“Ovaj naš patent funkcioniše na principu elektromagnetne indukcije i vrtložnih struja koje oslobađaju toplotnu energiju. Ukoliko se naizmjenični motor napaja soratnom energijom, dobijamo potpuno besplatno grijanje, koje je uz to i ekološki prihvatljivo, jer nema nikakvih vidova zagađanje kroz ispuštanje dimova ili štetnih gasova”, kaže Filović.
Na ideju o projektu, kako kaže, došli su na osnovu primjera transformatora koji se pregrijavaju usljed vrtložnih strujanja, pa su razmišljali kako da tu fizičku silu iskoriste u cilju stvaranja termalne energije.
“Mi smo konstruisali peć za centralno grijanje, a instaliranje našeg patenta je veoma jednostavno. Koristimo bojler, bakarnu ploču i naizmjenični motor, pri čemu troškovi instaliranja iznose oko desetak hiljada maraka. Izračunali smo da će, recimo korisnik koji primijeni naš patent, u narednih 20 godina uštedjeti 165.000 maraka koje bi potrošio na kupovinu peleta. Tom ušteđevinom bi, recimo, mogao da kupi novu kuću ili stan”, kaže Filović.
Dodaje kako je njihov patent već naišao na odjek u javnosti te postoji interesovanje nekih poslovnih subjekata za njihovu inovaciju.
Zahvaljujući inovativnom projektu, dvoje učenika osvojilo je vrijednu stipendiju za nastavak školovanja, kao i plasman na “Genius olimpijadu” koja se ove godine održava u Njujorku i radi se o najvećem svjetskom takmičenju srednjoškolaca u naučnim inovacijama.
Učenici “Richmond park coleggea” iz Bihaća, privatne školske ustanove koja je ranije nosila naziv “Una Sana koledž”, redovno sudjeluju na sličnim takmičenjima i osvajaju vrijedne nagrade.
Samo ove godine, od četiri glavne nagrade na “Bosepu”, osvojili su tri, te se predstavili još nekolicinom inovativnih projekata.
(Nezavisne novine)
-
Politika2 dana ago
TRIVIĆEVA NAPUSTILA PDP! Borenović reagovao NE ŽELIM DA PRIČAM
-
Politika23 sata ago
KO ĆE KOME AKO NEĆE SVOJ SVOME Klokić u ženinom restoranu trošio budžetske pare
-
Politika2 dana ago
HAOS U SDS-S! Miličević načelniku Broda “SNOSIĆEŠ ODGOVORNOST zbog sastanka sa Milanovićem” (FOTO)
-
Hronika3 dana ago
STARI ZNANAC POLICIJE! Osumnjičeni za napad na povratnike ubio komšiju tokom pljačke
-
Zanimljivosti3 sata ago
DNEVNI HOROSKOP ZA 28. MART 2023: Ovnovi – zapamtite da vas Univerzum čuva
-
Region1 dan ago
RUSKI ŠPIJUNI U SLOVENIJI Izgledali kao običan par, NI NJIHOVA DJECA NISU ZNALA ko su im roditelji
-
Politika2 dana ago
NOVA POLITIČKA PARTIJA Trivićeva potvrdila formiranje “Narodnog fronta”
-
Politika3 dana ago
SPS: Okupljanje pripadnika HVO-a u Derventi je PROVOKACIJA I UVREDA za srpski narod