Društvo
Žene iz BiH i dalje ilegalno nude surogat majčinstvo

Surogat majčinstvo u BiH je i dalje zabranjeno zakonom, ali se još uvijek, po svemu sudeći ilegalno, nudi putem interneta, gdje je čak osam žena iz BiH registrovano kao surogat majke.
Na najpoznatijoj međunarodnoj stranici za surogat majčinstvo “findsurrogatemother.com” možemo pronaći surogat majke iz bilo koje države i regiona, pa tako i iz Bosne i Hercegovine. Pri ulasku na sajt možemo vidjeti da osam žena nudi ove usluge u Bosni i Hercegovini, od kojih je većina iz Banjaluke, dok su ostale iz Zenice, Doboja, Tuzle i Mostara.
Pri ulasku na stranicu možete odabrati državu i region, a dalje možete birati čak rasu majke, boju kose, te druge specifikacije, pa čak i to da li su pušači ili ne.
Sve ovo implicira da par iz Bosne i Hercegovine u nekoliko klikova može doći do ovih informacija.
Dalje možete ove potencijalne majke sortirati i po “nivou njihove aktivnosti” na sajtu. Neke su posljednji put bile aktivne prošle godine, a neke nisu ulazile u svoj profil od 2015. U svakom slučaju, pri ulasku na njihove profile mogu se vidjeti neke specifikacije, kao i pitanje da li trenutno stoje u položaju “pomaganja porodici”.
Da li je iko zaista tražio usluge ovih žena, nije poznato, ali u svakom slučaju njihovo postojanje poteže pitanje surogat majčinstva u Bosni i Hercegovini, odnosno Republici Srpskoj.
U Srpskoj je surogatstvo zabranjeno zakonom, te je pitanje potpomognute oplodnje regulisano važećim Zakonom o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom.
Kako je ovim zakonom propisano, u postupcima oplodnje dozvoljeno je korištenje vlastitih polnih ćelija bračnih i vanbračnih partnera, odnosno dozvoljena je homologna oplodnja.
“Zabranjeno je darivanje polnih ćelija, polnih tkiva i embriona koje nije obavljeno između bračnih drugova, odnosno vanbračnih partnera, a zabranjeno je i darivanje ljudskih embriona za primjenu postupaka biomedicinske potpomognute oplodnje”, stoji u tom zakonu.
Surogat majčinstvo je, prema slovu ovog zakona, izričito zabranjeno, a zabranjena je i bilo kakva reklamacija objavom javnog oglasa ili na bilo koji drugi način.
Usluge rađanja djeteta za drugog se ne smiju ni ugovarati, te svi ugovori, sporazumi ili drugi pravni poslovi o rađanju djeteta za drugog su ništavni.
Postojanje ove internet platforme poteže i pitanje da li je surogat majčinstvo nešto što je parovima potrebno. Odnosno da li bi se oni odlučili na ovaj korak i da jeste legalno.
Kako stručnjaci tvrde, postoje načini rješavanja ovog pitanja, odnosno postoje vidovi vantjelesne oplodnje koji su legalni i regulisani, te parovi koji ne mogu da dobiju dijete imaju zakonom regulisane mogućnosti da to ostvare.
Kako je za “Nezavisne” kazala Aleksandra Govedarović, specijalistkinja ginekologije i akušerstva, u teoriji bi surogat majčinstvo pomoglo ženama koje nemaju matericu, te ne mogu da nose dijete.
Pored toga, u državama u kojima je ovo legalno, pitanje surogatstva su predstavili više kao pitanje pomodarstva nego kao pitanje krajnje nužde ili stvar velike potrebe.
Kako se ističe, struka o ovom pitanju nema definitivan stav, jer nema mnogo parova koji se raspitaju, traže ili razmišljaju u ovom pravcu.
“Previše je ovdje etičkih pitanja i moralnih dilema za našu sredinu”, kazala je Govedarovićeva.
Sa ovom temom Govedarovićeva ističe značaj doniranja jajnih ćelija, koje bi pri svom regulisanju ženama bilo od velikog značaja.
“Ovo bi se odnosilo na žene koje nemaju svoje jajne ćelije ili žene preko 40. godine kod kojih ne možemo dobiti adekvatne ćelije ni embrione”, kazala je ona.
S tim u vezi, ni zahtjeva za donaciju jajnih ćelija u BiH još nije bilo, a kako dodaje Govedarovićeva, nema ni donatora.
Kako su stručnjaci objasnili, surogat majčinstvo je zamjena za matericu. Ovde jedan partner, odnosno žena da svoje jajne ćelije, a drugi partner, odnosno muž ili vanbračni partner da svoje spermatozoide, od kojih nastane embrion koji se postavi u matericu druge žene koja će ovu trudnoću da nosi.
Zbog pitanja da li je bilo inicijativa u smjeru stavljanja surogatstva pod zakonske okvire obratili smo se Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, gdje su za “Nezavisne” kazali da zahtjeva u ovom pravcu nije bilo.
“Riječ je o multiresornom pitanju i složenoj proceduri koja se ne odnosi isključivo na zdravstvo i nije dozvoljena u većini zemalja, uključujući region”, poručili su iz nadležnog ministarstva.
Društvo
POLICIJA uhapsila “Tapkaroše”, oduzete karte za Srpska open

Policija je identifikovala pet lica koja su na internetu preprodavala ulaznice za teniski turnir Srpska open.
– Policijski službenici MUP-a Srpske identifikovali su do sada pet lica na području Srpske (troje lica u Banjaluci, jedno u Gradišci i jedno u Novom Gradu) koji su putem interneta pokušali preprodati karte za predstojeći teniski turnir Srpska open, saopšteno je iz policije.
Karte su od ovih lica oduzete i iste će biti poništene od strane organizatora turnira, a lica su sankcionisana u skladu sa članom 28 Zakona o javnom redu i miru Republike Srpske.
Pripadnici MUP-a Srpske nastavljaju sa aktivnostima pravcu identifikovanja lica koja se bave onlajn preprodajom ulaznica u cilju njihovog procesuiranja i sankcionisanja.
Društvo
SAZNANJA KAPITALA: Ljubiju ponovo žele Amerikanci, šta se krije iza tajnog sastanka sa Đokićem?

Vlada Republike Srpske obnovila je pregovore sa američko-kanadskim konzorcijem „SE – GEDC Corp.“ u vezi sa dokapitalizacijom Rudnika željezne rude (RŽR) „Ljubija“ u Prijedoru.
Naime, prema saznanjima portala CAPITAL, u Banjaluci je 13. marta ove godine održan sastanak gdje su predstavnike ove kompanije ugostili predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković i ministar energetike i rudarstva Petar Đokić, a na kojem su dvije strane izrazile spremnost za nastavak saradnje.
Pozivajući se na dogovor sa tog sastanka, predsjednik „SE – GEDC Corp.“, Ajzak Sigelje nedavno ponovo uputio prijedlog o dokapitalizaciji „Ljubije“, a koja je naprasno obustavljena u avgustu prošle godine.
On u njemu pored 50,7 miliona maraka namijenjenih za „Ljubiju“ obećava i osnivanje Američkog biznis Hab-a sa početnim kapitalom od 250 miliona dolara u koji bi bile pozvane vodeće svjetske korporacije kao što su „General Electric“, „Wabtec“, „Bloomberg“ i druge.
Taj novac bi se dalje investirao u projekte širom Srpske, od rude do željeznica.
Međutim, Siegal traži da se za početak završi postupak dokapitalizacije kroz emisiju akcija.
Takođe on iznosi i svoje viđenje razvoja rudnih resursa Republike Srpske koji su trenutno podređeni samo jednoj kompaniji.
„Strategija i ključni prioritet biće najefikasniji razvoj svih rudnih resursa Republike Srpske u skladu sa međunarodnim standardima koji treba da budu jednaki za sve. Monopolističko/kolonijalističko ponašanje jedne kompanije u Republici Srpskoj treba promjeniti na model koji ista kompanija koristi u SAD i Evropi“, stoji u dokumentu u koji je CAPITAL imao uvid.
U njemu se dodaje da godišnja proizvodnja treba da bude na nivou od 3,5 miliona tona rude godišnje.
Isporuku željezne rude treba podijeliti na nekoliko tržišta, koja će oni obezbijediti.
„Prodaja željezne rude treba da bude striktno u skladu sa međunarodnim standardima i to sa formulom cijene zasnovanom na kotacijama na međunarodnom tržištu uz prilagođavanje stvarnom kvalitetu i logistici. Isporuke željezne rude sa područja Prijedora možemo odmah dogovoriti preko luke Ploče po formuli koja se balansira na nivou 120-130 dolara po toni“, navodi Siegal.
Bolja prodajna cijena uglja, prema njegovom obećanju, dovešće i do višestruko većih plata radnicima.
Sav novac od dokapitalizacije, odnosno 50,7 miliona maraka prema njegovoj ocjeni treba potrošiti u istraživanje resursa.
Pretpostavka iz „SE – GEDC Corp.-a“ je da se proizvodnja može povećati nekoliko puta, pa, kako ocjenjuju „Ljubija“ može biti interesantna i na međunarodnom tržištu.
„Mi ćemo promovisati „RŽR Ljubija“ na Njujorškoj berzi. Na sadašnjem tržišnom nivou kapitalizacija neće biti manja od milijarde dolara. To znači da će svi državni i privatni akcionari imati dividende na desetine puta veće nego sada, a imaće priliku da prodaju akcije na najvećoj svjetskoj berzi u Njujorku po desetostrukoj većoj cijeni nego sada“, stoji u pismu koje potpisuje Siegal.
Jedan od akcionara ovog konzorcijuma je Evgenij Zotov koji je i prethodnih godina sa svojom firmom Israeli Investment Group pokušavao da kupi udio RS u RŽR „Ljubija“.
Podsjećamo, „RŽR Ljubija“ je u većinskom vlasništvu Vlade Republike Srpske.
RŽR je suvlasnik 49 odsto preduzeća „Arcelor Mittal“ Prijedor koje se bavi iskopavanjem i eksploatacijom rude u Prijedoru. Većinski vlasnik ove firme je istoimena kompanija poznata na svjetskom nivou.
Društvo
Tragedija kod Zenice: VOZ USMRTIO DIJETE

U zeničkom naselju Donja Vraca oko 15.45 sati dogodila se saobraćajna nesreća, u kojoj je voz udario jedno lice – potvrdio je za Fenu dežurni Operativni službenik Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona (MUPZDK).
– Za sada samo imamo informaciju da je voz udario jedno lice, a da je nesreća završila sa smrtnim posljedicama, kazao je operativni službenik MUP-a ZDK.
Smrtno je stradalo dijete, ali u MUP-u ZDK u ovom trenutku ne mogu dati više informacija, odnosno o razlozima uzroka nesreće.